:

Zimna Woda, województwo dolnośląskie,
powiat lubiński

Opis miejscowości

Zimna Woda – niewielka malownicza wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lubińskim, w gminie Lubin. Połóżona ok. 4 km od trasy S3 w połowie drogi pomiędzy Legnicą i Lubinem. Wieś jest ulokowana na skraju dużego kompleksu leśnego.

Zimna Woda to niewielka, ale bardzo urokliwa miejscowość. Zadbane, czyste i ukwiecone domki. Brak uciążliwego przemysłu. Niesamowity spokój zachęca do odpoczynku i relaksu. Spacer po wsi można urozmaicić, sobie zwiedzając kilku ciekawych miejsc.

Zabytkizimna woda kościół

Wedle rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są:

  • kościół rzymskokatolicki parafii pw. Świętej Trójcy, wybudowany w latach 1794–1797,
  • dawny kościół ewangelicki (obecnie cerkiew prawosławna parafii pw. Zaśnięcia Bogurodzicy) z XIV–XIX wieku,
  • cmentarz przy kościele,
  • cmentarz ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki, z XIX wieku,
  • park pałacowy, po 1860 roku.

Na skraju wsi znajduje się nieczynne duże żwirowisko. Jest ono obecnie zalane wodą. Z czasem zapewne powstanie tutaj akwen rekreacyjny i wypoczynkowy.

Okolice Zimnej Wody

W dużym kompleksie leśnym sąsiadującym z wioską przede wszystkim warty wzmianki jest rezerwat przyrody Zimna Woda.

Zajmuje powierzchnię 60,34 ha. Celem ochrony jest zachowanie naturalnych zbiorowisk grądowych z licznymi drzewami pomnikowymi oraz stanowisk wielu gatunków roślin chronionych i rzadkich.

Do najcenniejszych gatunków roślin spotykanych na terenie rezerwatu należą: podejźrzon marunowy, kukułka Fuchsa, listera jajowata, wawrzynek wilczełyko, pierwiosnek wyniosły, czosnek niedźwiedzi, śnieżyca wiosenna, a także niechronione, ale dość rzadkie na niżu – trybula lśniąca, żywiec cebulkowy i bez koralowy.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2020 r. Działki budowlane na sprzedaż | Zimna Woda, województwo dolnośląskie | Okolice Lubina i Legnicy – sprzedaż działek | Działki na sprzedaż POLITYKA PRYWATNOŚCI

Projekt i wykonanie WIT

Polityka cookies

Ta witryna korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.